четверг, 16 апреля 2020 г.

Тема:
КРИЗА КОМУНІСТИЧНИХ РЕЖИМІВ КРАЇН ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ.




Викладач      
Сергеєва С.М.
Предмет
ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ . Група 1-Ал/с; 1 – А с/с
Дата
16.04.2020 / 30.04.2020
Тема
КРИЗА КОМУНІСТИЧНИХ РЕЖИМІВ КРАЇН ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ.

СХЕМА ДИСТАНЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА:
КРИЗА КОМУНІСТИЧНИХ РЕЖИМІВ КРАЇН ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ ЄВРОПИ.

Смерть Сталіна у березні 1953 р. мала значний вплив на розвиток країн Східної Європи.
Звільнення від постійного страху виявило глибокі протиріччя тоталітарного соціалізму і масове невдоволення ним внаслідок обмеження споживання, падіння життєвого рівня, репресій і т.д.
У НДР, Польщі, Угорщині виникли політичні кризи. Їх неможливо було подолати, зберігши існуючу систему і не застосувавши силу. Значну роль у придушенні виступів населення відіграли радянські війська, які брали безпосередню участь у каральних операціях (Берлін – 1953 р., Угорщина – 1956 р.).

Прояви політичної кризи:
1953р– ПОВСТАННЯ В НДР. (НДР - Німецька Демократична Республіка)
17 червня – повстання у Східному Берліні та провінції. Втручання радянських військ. Запровадження надзвичайного стану. Страйковий рух 18–23 червня. Розправа над учасниками народного повстання.
1956 р. - ГРОМАДСЬКО-ПОЛІТИЧНА КРИЗА ПОЛЬСЬКІЙ НАРОДНІЙ РЕСПУБЛІЦІ
Конфлікт між прибічниками та супротивниками «національного шляху» до соціалізму
Масові репресії і чистки комуністичних лав.

1956р – УГОРСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ
Масова демонстрація 23 жовтня в Будапешті та її переростання у збройне повстання. Повалення пам’ятника Сталіну та захоплення будівлі Радіокомітету. Позиція ЦК УПТ. Радянське військове та політичне втручання.
       

Не дивлячись на придушення виступів силою, були внесені зміни у курс комуністичних партій, які усунули головні причини невдоволення:
– припинялись масові репресії і проводилась часткова реабілітація їх жертв;
– було переглянуто темпи і методи індустріалізації;
– пом’якшено форми кооперування, а в Польщі вони взагалі були зупинені;
– частково знімались обмеження для малого бізнесу.

            Пізніше було проведено деякі економічні реформи, відбулись певні зміни у відносинах з СРСР: за формою вони набули форми рівноправних.

Конфронтацією СРСР і Китаю скористались Румунія і Албанія для отримання більшої самостійності від Москви.

            Все це проходило на тлі послаблення жорсткого адміністративного контролю над економікою, ідеологією, культурою, що свідчило про початок нового періоду у розвитку країн Східної Європи.

            Тоталітарний режим не був ліквідований, а лише модифікований. Йому намагались надати рис, які б зробили його привабливішим для народів. Проте процес реформування соціалізму мав жорсткі межі. На певному етапі постало питання про політичні права людини і економічні свободи, приватну власність, ринкові відносини. Це загрожувало монополії комуністів на владу. Дійшовши до цієї межі, комуністичні партії ставали на шлях згортання реформ, який вів до неосталінізму. З цього можна дійти висновку, що соціалізм реформуванню не підлягає в принципі.

РОЗВИТОК КРАЇН СХІДНОЇ ЄВРОПИ
І ПОЛІТИКА СРСР У 40-80-ТІ РОКИ ХХ СТ.
Етапи розвитку :      (Політика СРСР       Форми протесту)

І. етап:1944-1953 рр. – нав`язування радянської моделі розвитку      
1947 р. – створення Комінформ бюро.
1949 р. – створення РЕВ    
Вибір Югославії власного шляху розвитку, розрив з СРСР (1948 р.)

ІІ. Етап:1953-1964 рр. – розвінчання сталінізму і спроби оновлення соціалізму     
1955 р. – створення ОВД.
1956 р. – придушення радянськими військами повстання в Угорщині          
1953 р. – повстання в Берліні.
1956 р. – масові акції протесту, страйки в Польщі.
1956 р. – повстання в Угорщині.
1962 р. – Албанія пориває відносини з СРСР

ІІІ етап: 1965-1987 рр. – спроби СРСР “законсервувати” ситуацію у Східній Європі       
Прийняття доктрини «реального соціалізму» як досконалого суспільства, яке не потребує оновлення («Доктрина Брежнєва»). Застосована доктрини щодо Чехословаччини у 1968 р. і загроза її застосувати щодо Польщі (1981 р.)      
1967 р. – демонстративна підтримка Румунією Ізраїля.
1968 р. – спроба переходу в Чехословаччині до «соціалізму з людським обличчям».
1980-1981 рр. – масові антикомуністичні виступи в Польщі

ІV етап: 1988-1990 рр. – перехід СРСР до політики «нового політичного мислення»       
Відмова від втручання у справи Східної Європи і крах соціалізму    
Демократичні «оксамитові» революції в Угорщині, Польщі, Чехословаччині, народне повстання (революція) в Румунії (1989), об`єднання НДР і ФРН, розпад Югославії.
           
Перехід до неосталінізму відбувався без особливих катаклізмів. Лише у Чехословаччині він був здійснений за допомогою втручання СРСР і інших соціалістичних держав ("Доктрина Брежнєва" – про колективну відповідальність за долю соціалізму в кожній країні). Це на деякий час відтягнуло кризу соціалізму у Східній Європі.

З промови Л.Брежнєва на V з`їзді ПОРП (12 листопада 1968 р.)
«КПРС завжди сприяла тому, щоб кожна соціалістична країна сама визначала конкретні форми свого розвитку на шляху до соціалізму з урахуванням національних особливостей… Але коли внутрішні і зовнішні сили, ворожі соціалізму, намагаються керувати розвитком соціалістичної країни і штовхають її до відновлення капіталістичного ладу, коли виникає серйозна  загроза безпеці всієї соціалістичної співдружності, тоді це стає не тільки проблемою для народу даної країни, але і загальною проблемою, предметом турбування всіх соціалістичних країн».

            Встановленню неосталінізму сприяла також "розрядка", яка дала доступ країнам Східної Європи до фінансових ресурсів країн Заходу Східноєвропейські лідери прагнули здійснити централізоване оновлення основних фондів, щоб випускати конкурентоспроможну продукцію. Реалізувати це вдалося лише частково. Проникнути на ринки країн Заходу виявилось не під силу, а коли настав час сплачувати борги, то не залишилось нічого іншого, як брати нові кредити. Зовнішня заборгованість катастрофічно зростала. Це примусило уряди країн Східної Європи вживати термінові заходи: нарощували експорт і обмежувати імпорт. До цього додалася світова енергетична криза. Все це призвело до падіння темпів економічного розвитку і до загальної економічної стагнації, застою. На Заході у цей час відбувався перехід до постіндустріального, інформаційного суспільства, розпочалось економічне піднесення.

Відео "Празька весна 1968р." https://www.youtube.com/watch?v=_FfR64aJ7fI&feature=youtu.be
Завдання:
1.      Прочитати підручник стор.92-101 (§10) https://pidruchnyk.com.ua/1263-vsesvitnya-istoriya-11-klas-polyanskyy.html
2.      Читайте уважно, звертайте увагу на питання в кінці §
3.      Через одне заняття ми закінчимо тему «Країни Центрально-Східної Європи 1945-поч. ХХІ ст.» Я підготую для вас тест, який треба буде проходити онлайн.


Комментариев нет:

Отправить комментарий